Rzeczy, które nalezy zabrać ze sobą do szpitala

PAKOWANIE

Standardowo walizka do szpitala pakowana jest przez przyszłą mamę 2 ? 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu. My radzimy jednak przygotować niezbędne rzeczy na 6 ? 8 tygodni przed tym wielkim wydarzeniem. Praktyka pokazuje, że im bliższy jest termin porodu, tym bardziej kobieta jest zniecierpliwiona i rozdrażniona. Do tego pojawia się wiele dolegliwości związanych ze słodkim ciężarem, który nosicie pod sercem. Pojawiają się bóle nóg, bóle kręgosłupa, trudno jest wstawać, siadać a nawet przewracać się w pozycji leżącej z boku na bok. Dlatego też najlepiej przygotować wszystko wcześniej, gdy dolegliwości nie są jeszcze tak nasilone. Pozwoli to Wam na spokojne oczekiwanie, mającego się wydarzyć cudu narodzin.

CZY MAMA MUSI RODZIĆ SAMA?

Decyzja o rodzeniu z partnerem to sprawa indywidualna każdej rodzącej u nas kobiety. To ona podejmuje decyzję, czy chce aby przyszły tata wspierał ją podczas porodu. Naszym zdaniem rola ojca nie musi ograniczać tylko do męskich spraw związanych z narodzinami, takimi jak niewielki remont mieszkania, noszenie ciężkich siatek czy zawiezienie do szpitala. Dla przyszłego taty, przyjście na świat dziecka, to wydarzenie równie ważne i może warto pozwolić mu w tym uczestniczyć. Z naszego doświadczenia wiemy, że obecność partnera pomaga rodzącym uporać się z bólem, zwątpieniem i strachem.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?

Żeby ograniczyć sobie nieprzyjemności niechcianych utrudnień i zapewnić bezpieczeństwo sobie i mającemu się pojawić na tym świecie dziecku, koniecznie trzeba przygotować wcześniej komplet wymaganych dokumentów i badań.

?    Dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL potwierdzający tożsamość.
?    Karta przebiegu ciąży, najczęściej w formie małej książeczki, którą otrzymujecie na wizycie u ginekologa potwierdzającej ciążę. Prowadzony jest w niej zapis większości wykonywanych badań i ich wyników, a także informacje o konsultacjach innych lekarzy specjalistów. Kartę ciąży podczas całego jej okresu, tak jak i dowód osobisty należy nosić przy sobie. Do torby szpitalnej możemy ją włożyć w każdej chwili.
BADANIA
?    Wynik z badania na grupę krwi i czynnik Rh. To badanie można spakować do walizki na początku przygotowań rzeczy do szpitala. Wykonuje się je najczęściej w pierwszych miesiącach ciąży i w oryginale jest potrzebne tylko do porodu.
?    Wszystkie badania USG z opisami.
?    Wyniki badań HBS, WR i HIV.
?    Wyniki badań moczu i morfologia krwi. Badania muszą być wykonana w ostatnim miesiącu ciąży.

CO JEST POTRZEBNE DO PORODU?

Te rzeczy włóżmy do torby na samym początku pakowania:

?    niezbyt długa koszulka bawełniana, najlepiej 2 sztuki,
    ?    ciepłe, ale nie za grube skarpetki z luźnym ściągaczem,
    ?    wygodne klapki lub kapcie,
    ?    szlafrok lub rozpinana bluza,
    ?    kilka podpasek w największym rozmiarze,
    ?    chusteczki higieniczne,
    ?    1 mały ręcznik
    ?    opaska lub frotka i szczotka do włosów,
    ?    1 pieluszka tetrowa do ewentualnych okładów,
    ?    podkoszulek i wygodne spodnie na przebranie dla taty
    ?    może się też przydać bezbarwna nawilżająca pomadka do ust, które podczas oddychania szybko będą wysychać,
    ?    butelka wody mineralnej niegazowanej,
    ?    jeżeli rodzice chcą uwiecznić poród dla potomnych, mogą zabrać ze sobą aparat fotograficzny lub kamerę,
    ?    można zabrać mały termos z kostkami lodu na zimne okłady i mały termofor na ciepłe okłady,
    ?    warto zabrać ze sobą telefon i ładowarkę, aby móc poinformować najbliższych o narodzinach, ale dobrze jest się zastanowić, czy na sam czas porodu lepiej będzie wyłączyć telefon,
    ?    mały notes i długopis do notowania częstotliwości pojawiania się skurczów.

CO PO PORODZIE?

Po narodzinach, mama z maleństwem zostają na kilkudniowej obserwacji w szpitalu. Zazwyczaj są to 3 doby. Podczas tego krótkiego pobytu, przyda się naprawdę sporo rzeczy. Jeżeli maleństwo przyszło na świat w wyniku cięcia cesarskiego, pobyt ten trwa średnio 3 ? 4 doby.

CO JEST POTRZEBNE MAMIE W SZPITALU?

?    2-3 koszule nocne z takim odpięciem, by móc wygodnie nakarmić dziecko piersią,
    ?    szlafrok lub rozpinana bluza,
    ?    ciepłe, ale nie za grube skarpetki z luźnym ściągaczem ? 3 pary,
    ?    kapcie i klapki pod prysznic,
    ?    majtki jednorazowe, które przepuszczają powietrze ? konieczne są minimum 2 zmiany w ciągu dnia, w sumie min. 6 sztuk,
    ?    2 duże ręczniki kąpielowe,
    ?    2 biustonosze do karmienia + wkładki laktacyjne,
    ?    papierowe ręczniki i jedna rolka papieru toaletowego,
    ?    min. 20 podpasek wielkości mini pieluszek na pierwsze dni połogu,
    ?    kosmetyki pielęgnacyjne i przybory toaletowe stosowane na co dzień (między innymi: mydło, szampon, krem do twarzy, szczoteczka i pasta do mycia zębów, szczotka do włosów, frotki do włosów, delikatny płyn do higieny intymnej)
    ?    kółko które pomaga siadać w pierwszych dobach po porodzie i gojeniu się krocza,
    ?    kilka saszetek z Tantum Rosa i plastikową butelkę do rozpuszczenia roztworu z przegotowaną wodą,
    ?    telefon razem z ładowarką
    ?    woda mineralna niegazowana,

CO JEST POTRZEBNE MALUSZKOWI?

Szpital zapewnia dla maluszków ubranie zaraz po narodzinach. Jeżeli chcecie aby Wasze dziecko miało własne ubranka, możecie je spakować razem z Waszymi rzeczami. Potrzebne będą również pieluszki jednorazowe.

W dniu Waszego wyjścia ze szpitala, maleństwo będzie potrzebowało następujących rzeczy:

WIOSNA
?    skarpetki lub buciki bawełniane,
?    dresik lub kurteczka ze spodniami,
?    czapeczka,
?    kocyk lub rożek,
LATO:
?    czapeczka,
?    kocyk lub rożek,
JESIEŃ I ZIMA
?    dresik,
?    kombinezon,