Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego

Ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego

W naszym Ośrodku dzieci mają możliwość korzystania z kompleksowej rehabilitacji, w której działania z zakresu fizjoterapii wspomagane są terapią neurologopedyczną, psychologiczną, pedagogiczną oraz terapią zajęciową.

Praca całego zespołu rehabilitacyjnego skupia się na tym, by nasi pacjenci dochodzili do pełni zdrowia, nie tylko w sensie sprawności ruchowej, ale również funkcji psychospołecznej.

Do Oddziału przyjmowane są w szczególności dzieci:

• z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego;

• z wrodzonymi wadami rozwojowymi układu nerwowego (np. przepukliny oponowo- rdzeniowe, małogłowie, wrodzone wodogłowie);

• z chorobami metabolicznymi układu nerwowego;

• z zaburzeniami koordynacji ruchowej pochodzenia centralnego;

• z zespołem mikrozaburzeń czynności mózgu (z wyłączeniem zespołów nadpobudliwości psychomotorycznej);

z zespołami aberracji chromosomów (w tym z zespołem Downa);

• z trwałymi dysfunkcjami aparatu ruchu (w tym dziecięce porażenie mózgowe);

miopatie, zaniki nerwowo - mięśniowe, następstwa chorób urazowych i zapalnych OUN);

• z zaburzeniami integracji sensorycznej;

• z nieprawidłowym rozwojem psychomotorycznym o ustalonej lub bez ustalonej etiologii;

• z wrodzonymi wadami rozwojowymi wielu układów.

Skierowanie do Ośrodka Dziennego Dla Dzieci wystawiają lekarze ubezpieczenia zdrowotnego.

Przyjęcie do Ośrodka

• Po przedstawieniu ważnego skierowania ustalana jest, w Rejestracji, data konsultacji lekarskiej.

• Na wizytę prosimy zabierać z sobą posiadane wyniki badań i dokumenty ( karty informacyjne z pobytów w szpitalu) .

• Lekarz przyjmujący określa liczbę, częstotliwość, rodzaj, kolejność wykonywanych zabiegów, które mają na celu wspomóc Państwa dziecko.

• Po zapoznaniu się z problemami pacjenta i  ich analizie przez cały zespół możliwe są zmiany w częstotliwości i jakości zabiegów w zależności od potrzeb dziecka i postępów w jego terapii.

• Umawianie się do poszczególnych terapeutów następuje bezpośrednio w rejestracji.

Czas trwania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w Ośrodku dziennym wynosi do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. Pacjenci mogą korzystać ze świadczeń w ośrodku 1, 2 lub 3 razy w tygodniu. O częstotliwości i rodzaju zaleconych pacjentowi zabiegów  decyduje lekarz.

Czas trwania rehabilitacji, uzależniony jest od jego wieku oraz jego indywidualnych potrzeb.

O zakończeniu rehabilitacji decyduje lekarz  Ośrodka na podstawie opinii całego zespołu terapeutycznego, na temat stanu funkcjonalnego pacjenta i jakości jego funkcjonowania w środowisku.

Ocena stanu pacjenta jest dokonana na podstawie dokładnej dokumentacji medycznej prowadzonej przez każdego członka zespołu terapeutycznego, uczestniczącego w procesie usprawniania danego pacjenta.

Wszelkie informacje na temat funkcjonowania Ośrodka można uzyskać w naszej Rejestracji

• nr tel kontaktowy 58 531 37 02

Rejestratorka medyczna

• Maria Placek

Podstawa prawna:

1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej;

2. Załącznik nr 1 do  rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r.;

3. Zarządzenie NR 80/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 grudnia 2013 r.;

4. Załącznik nr 1n  do  zarządzenia NR 80/2013/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 16 grudnia 2013 r.;

5. Załącznik nr 3 d  do  zarządzenia NR 80/2013/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 16 grudnia 2013 r.