- Program profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie rozwoju jest wyleczalny u ponad 99% przypadków. Niewykryty w nieleczony może prowadzić do śmierci , dlatego każda kobieta powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym-uleczalnym stadium choroby.

Program kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego.

Aby wziąć udział w programie nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zgłosić się do ginekologa. Na wizytę należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

• Nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu nie stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

W Szpitalach Tczewsich S.A. wykonanie procedury pobrania materiału do przesiewowego badania cytologicznego odbywa się w poradni ginekologiczno-położniczej w ramach kontraktu z Pomorskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin wizyty należy ustalić z położną w poradni ginekologiczno-położniczej.

więcej informacji: